Wybieramy szafkę na buty z siedziskiem – na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Szafka na buty w połysku z siedziskiem - KLARA 3

Wybór odpowiedniej szafki na buty nie wydaje się decyzją skomplikowana, jest jednak inaczej. Podobnie jak w przypadku innych mebli i dodatków, na rynku czeka na nas ogrom ofert, bardzo zróżnicowanych pod względem wielkości, dodatkowych funkcji, stylu czy w końcu ceny. Jak więc wybrać odpowiednią szafkę na buty i czemu powinna być to właśnie szafka na buty z siedziskiem?

Przedpokój i jego kompozycja

Szafka na buty musi być odpowiednio skomponowana z przedpokojem. Musimy umiejętnie połączyć ją nie tylko z jego stylem, wielkością czy kolorem ścian, ale również z wieszakiem na ubrania. Muszą być one do siebie podobne stylistycznie, bo tylko wtedy nasz przedpokój nie będzie wyglądał jak zbieranina mebli przypadkowych. Nie bez przyczyny również szafki na buty sprzedawane są w zestawach właśnie z wieszakami na ubrania.

Czym powinna charakteryzować się szafka na buty?

Odpowiednia szafka na buty musi oferować nam odpowiednią ilość miejsca. Półki jej albo nie będą dzielone, albo znajdziemy tam boxy. Każdy z boxów powinien mieć odpowiednią wentylację, w innym przypadku, gdy włożymy do niego buty wilgotne, szybko naszym problemem stanie się ich nieprzyjemny zapach.

Szafki mają również różne opcji ich otwierania – możemy mieć do czynienia czy to z wysuwanymi szufladami, czy to drzwiczkami, które mogą być albo otwierane, albo przesuwane. Sposób otwierania szafki musimy odpowiednio dobrać do naszych indywidualnych potrzeb. Przykładem są wąskie przedpokoje, gdzie otwierane drzwiczki mogą skutecznie utrudniać przemieszczanie się po tym pomieszczeniu.

Dodatkowo szafka na buty powinna być wytrzymałą i odporna na zabrudzenia. Jeżeli jednak będzie już brudna, usuwanie z niej zanieczyszczeń powinno być naprawdę proste. W przypadku tego drugiego kryterium doskonale sprawdzą się szafki wykonane z tworzyw sztucznych.

Ilość miejsca w szafce na buty

Wbrew pozorom, szafka na buty wcale nie musi oferować tak dużej ilości miejsca, by zmieścić wszystkie nasze buty. Przy wyjściu będziemy bowiem trzymać tylko te, które dopasowane są do danej pory roku i pogody, pozostałe obuwie możemy więc trzymać w zupełnie innym miejscu. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku małych mieszkań, gdzie przedpokój nie jest duży, i umieszczenie tam szafki na buty będzie niewygodne, całość za to może również wyglądać nieproporcjonalnie i źle.

Dodatkowe funkcje

Wbrew pozorom, szafki na buty, jeżeli tylko chcemy, mogą oferować nam dodatkowe funkcje. Jedną z najbardziej poszukiwanych są szuflady – w takim przypadku, będą one idealne do trzymania w nich wszystkiego, czego potrzebujemy, gdy wychodzimy z mieszkania – będą to więc klucze, parasole, czapki, dokumenty naszego samochodu i wiele, wiele więcej. Trzymanie tego wszystkiego blisko drzwi jest powszechne, warto więc poszukać na to odpowiedniego miejsca.

Czy warto zdecydować się na szafkę na buty z siedziskiem?

Zdecydowanie tak. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje na popularności w polskich domach. Wiele osób woli ubierać obuwie, gdy siedzi, warto więc zrezygnować ze schodów, podłogi, przechodzenia do kuchni czy nawet trzymania taboretu w przedpokoju. Idealnym wyborem jest właśnie szafka na buty z siedziskiem.

Jaka powinna być szafka na buty z siedziskiem?

Przede wszystkim tyczą się jej wszystkie wskazówki, które dotyczą zwykłych szafek na buty. W jej przypadku jednak większą uwagę musimy zwrócić na materiał, z którego jest wykonana, jakość wykonania oraz jej wytrzymałość.

Dodatkowo samo siedzisko nie powinno być jasne, lecz ciemne. Dzięki temu tak szybko nie będzie widać na nim zabrudzeń, które na pewno się pojawią. Dodatkowo samo siedzisko powinno być łatwe w czyszczeniu.

Ile kosztuje odpowiednia szafka na buty?

Szafki na buty nie muszą być drogie, mogą jednak takie być. Na rynku trafimy na wiele modeli, które będą kosztować albo niewiele ponad sto złotych, albo kilka tysięcy. Czym się one różnią? Na pewno jakością wykonania, chociaż w wielu przypadkach będziemy płacić za markę oraz design. Jeżeli nasz budżet jest ograniczony, warto pamiętać, że zakup szafki na buty wysokiej jakości nie musi być niemożliwy, i często w cenie kilkuset złotych uda nam się wybrać odpowiedni model. Nawet w cenie 200 czy 300 zł jest szansa na to, by kupić dobrej jakości szafkę, pamiętać jednak należy, że w takim przypadku będzie miała ona raczej klasyczny design.