Kilka przykładów nowoczesnych jadalni

Stół na jednej nodze rozkładany SANDOR dąb złoty

Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie jadalni w stylu nowoczesnym. To rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy jadalnia jest częścią otwartej przestrzeni i ma tworzyć wraz z nowoczesną kuchnią oraz salonem spójną i harmonijna całość.

W dużych kuchniach bardzo często powstają strefy spożywania posiłków. Jeżeli kuchnia ma nowoczesny charakter, siłą rzeczy, również kącik jadalny powinien być stylistycznie pasować do całej reszty.

Jak zaplanować jadalnie?

Planując przestrzeń jadalni, powinniśmy się zastanowić przede wszystkim nad tym, jakie są nasze rzeczywiste potrzeby. Nie ma najmniejszego sensu tworzenie tego miejsca na wyrost. Jeżeli na co dzień nie zdarza nam się jeść posiłków posiłków w większym gronie, to nasze zwyczaje nie zmienią się przecież, nawet wówczas, gdy do jadalni wstawimy stół na dziesięć osób.

Niewielka przestrzeń mieszkania nie zawsze pozwala na urządzenie osobnej jadalni. Dobrym pomysłem jest wtedy wydzielenie w kuchni lub kuchni połączonej z salonem niewielkiej przestrzeni, która pozwoli na umieszczenie w niej niewielkiego dwuosobowego stolika i dwóch krzeseł. Jeżeli zadbamy o jego prosty design, będzie odpowiednim dodatkiem do każdej przestrzeni wielofunkcyjnej. Może wprowadzić do kuchni odrobinę kawiarnianego klimatu. Będzie z pewnością sprzyjał leniwym porankom przy kubku ukochanej kawy lub herbaty.

W przypadku, gdy nasza rodzina jest nieco większa i lubi spędzać wspólnie czas przy stole, duży stół jest w zasadzie koniecznością. Rodzinny stół wcale jednak nie musi oznaczać tradycyjnie urządzonej jadalni.

Minimalizm a może modernistyczny styl.

Jeżeli lubimy modernistyczne, a nawet nieco futurystyczne klimaty, możemy wybrać meble doskonale wpisujące się w tę konwencję. Do nowoczesnej jadalni z pewnością pasować będą meble metalowe z zimnym odcieniem tapicerki. Stworzą wrażenie ascetycznej i mocno wyważonej przestrzeni.

Minimalizm i prostota to jedne z podstawowych wyznaczników nowoczesnej kuchni. Przejawiają się zarówno w formie mebli, jak i ich kolorystyce oraz materiałach z których zostały wykonane.

Urządzając jadalnie często zastanawiamy się, czy kupować większy stół z myślą o gościach. Zajmowanie wolnej przestrzeni przez meble, których potrzebujemy zaledwie kilka razy w ciągu całego roku nie jest najlepszym pomysłem. Zwłaszcza, że naprzeciw naszym potrzebom wychodzą producenci mebli, oferując bardzo praktyczne stoły z funkcją rozkładania. Stół może być rozkładany jedynie w „awaryjnych” sytuacjach. Okazuje się, że wcale nie musi to być tradycyjny drewniany meble. Funkcję rozkładania posiadają dzisiaj nawet nowoczesne stoły ze szklanym blatem.

Jak urządzić mała jadalnie?

Istnieje kilka czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę kupując meble do jadalni. Należą do nich z całą pewnością metraż oraz kształt mieszkania. Meble żadnym wypadku nie powinny „zagracać przestrzeni”. Ich rozmieszczenie ma umożliwiać swobodne poruszanie się w strefie jadalnej. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia osób, które zasiadają przy stole, jak i tych ,które podają posiłki. Idealna jadalnia to przede wszystkim jadalnia funkcjonalna i komfortowa.