Poradnik. Wybieramy wieszak na ubrania do przedpokoju!

Wieszak na korytarz 120cm GAMA 17 dąb kamienny

Może wydawać się, że wybranie odpowiedniego dla nas wieszaka na ubrania do przedpokoju będzie zadaniem naprawdę łatwym. Nic bardziej mylnego! Rynek oferuje nam przynajmniej dwie skrajnie różne od siebie opcje – powinniśmy je dobrze rozważyć, bowiem wybór tej, która będzie dla nas mniej odpowiednia, może skutkować licznymi niedogodnościami. Nasze rady jednak pomogą Wam podjąć właściwą decyzję!

Kwestia, która prawdopodobnie będzie dla Was najważniejsza – najczęściej możemy wybierać albo z wieszaków stojących, albo z wieszaków wiszących, które montujemy na naszych ścianach. Przedstawimy Wam plusy oraz minusy obu tych rozwiązań.

Wiszące wieszaki do przedpokoju – plusy oraz minusy

Bez wątpienia są to wieszaki, które w polskich domach oraz mieszkaniach możemy zobaczyć znacznie częściej. Są bowiem w wielu przypadkach znacznie praktyczniejsze. Po pierwsze, dużym plusem jest ich pojemność. Jeżeli tylko zdecydujmy się na odpowiednio duży/długi wieszak oraz taki, który będzie posiadał odpowiednią ilość haczyków, zmieścimy na nim naprawdę dużo ubrań, i to niekoniecznie na dużej przestrzeni – tutaj jednak wszystko zależy od konkretnego modelu.

Taki wieszak będzie też bardzo stabilny – o problemach drugiego wariantu w tej kwestii opowiemy Wam niżej. Na pewno olbrzymią zaletą jest też fakt, że właśnie wieszaki wiszące często otrzymują dodatkowe wyposażenie, którym jest albo lustro, albo półka nad wieszakiem – ta druga idealnie sprawdzi się w przypadku kapeluszy, czapek oraz podobnych akcesoriów i dodatków, które lubimy trzymać przy drzwiach wyjściowych.

Co jest minusem wieszaków wiszących? Potrzebujemy na nie odpowiedniej ilości miejsca oraz ściany, na której możemy taki wieszak zamontować. Nie są one również mobilne oraz dodatkowo ściana przy wieszaku może się brudzić od kurtek wiszących na właśnie takim wieszaku. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu Polaków przedstawione minusy nie przeważają nad wspomnianymi wcześniej plusami, stąd popularność takiego rozwiązania w naszych domach i mieszkaniach.

Wieszaki stojące do przedpokoju – plusy oraz minusy

Największym plusem wieszaków tego typu jest ich mobilność – jeżeli tylko chcemy, możemy przestawić go lub wynieść. Często są one również bardziej estetyczne od wieszaków wiszących, lecz nie jest to reguła. Niestety, posiadają one wiele minusów, jednak pomimo nich są to rozwiązania popularne, częściej jednak w lokalach usługowych czy po prostu w miejscach, które odwiedzamy jako klienci.

Minusów wieszaków stojących jest naprawdę wiele. Często mogą one pomieścić mniej ubrań niż wspomniane wcześniej wieszaki wiszące. Dodatkowo, w przypadku źle rozłożonych ubrań, możemy spodziewać się problemów ze stabilnością takich wieszaków – mogą się one często przewracać, co może skutkować brudzeniem się naszych ubrań – to większy minus niż sam fakt podnoszenia wieszaka oraz zawieszonych na nim ubrań.

Wieszaki tego typu zajmują również wiele miejsca, stąd nie sprawdzą się w przedpokojach naprawdę małych. Nie ma opcji, aby posiadały również lustro czy wspominaną półkę, a dla wielu taki dodatek jest naprawdę bardzo praktyczny. Widać więc, że wieszaki wiszące mogą okazać się prawdziwą ozdobą naszego przedpokoju, lecz często doskwierać nam mogą braki w praktyczności. Jeżeli jednak dużą zaletą będzie dla nas mobilność takiego wieszaka, powinniśmy się na niego zdecydować.

O czym pamiętać, gdy kupujemy wieszak do przedpokoju?

Pamiętajmy, aby wieszak do przedpokoju za każdym razem pasował do swojego przyszłego otoczenia. W przedpokoju często znajduje się również szafka na buty i nie bez powodu meble te często kupowane są w zestawach – idealnie byłoby, gdyby naprawdę do siebie pasowały.

Pamiętajmy, aby w obu przypadkach nie decydować się na wieszaki zbyt duże – będą one wyglądały naprawdę źle i będą niepraktyczne, jeżeli pojawią się w zbyt małym przedpokoju.

Nigdy nie powinniśmy stawiać również wyżej designu danego wieszaka powyżej jego praktyczności. W obecnych czasach zarówno wieszaki wiszące, jak i wieszaki stojące, potrafią prezentować się naprawdę imponująco. Kuszą nas one swoim wyglądem, jednak pamiętajmy, że często ma to swoją cenę. Poza kosztem, który prawdopodobnie będzie większy, zwróćmy uwagę na to, czy dany wieszak będzie odpowiednio wytrzymały, ile miejsca będzie zajmował oraz jak dużo przestrzeni na ubrania nam udostępnia. Pamiętajmy też o tym, że na wieszaku często mamy naprawdę wiele ubrań, stąd jego walory estetyczne nie zawsze będą dostrzegalne, natomiast zbyt mała ilość miejsca na ubrania zawsze będzie dla nas naprawdę dużym problemem.

Na koniec zwracajmy uwagę na haczyki – muszą być one długie oraz odpowiednio zakrzywione. Nawet najpiękniejszy wieszak na ubrania nie będzie dobrym wyborem, jeżeli będzie mieściła się na nim za mała ilość ubrań lub będą one regularnie z naszego wieszaka spadać. Zdecydowanie zachęcamy do tego, by na pierwszym miejscu stawiać praktyczność, dopiero później design, chociaż zapewniamy Was – praktyczne wieszaki na ubrania wcale nie muszą być nudne, jeżeli tylko poświecimy odpowiednią ilość czasu na odnalezienie tych właściwych!