Praktyczna kuchnia o niewielkich rozmiarach

Mały zestaw mebli kuchennych 260cm PERŁA

O ile budując dom mamy wpływ na to, jakiej wielkości będą nasze domowe pomieszczenia, w tym kuchnia, o tyle wynajmując czy kupując mieszkanie już nie do końca tak jest. Bardzo często zdarza się, iż zwłaszcza w starszych blokach mieszkalnych pomieszczenia kuchenne nie są szczególnie przestronne.

Dla dużej części osób jest to ogromny problem, bo jak urządzić małą kuchnię, aby była praktyczna? Otóż, można to zrobić i co więcej, wcale nie jest to wyjątkowo trudne wyzwanie. Planując remont kuchni, która jest małym pomieszczeniem wystarczy pamiętać o kilku dość prostych zasadach mających związek z właściwym doborem kolorystyki, mebli oraz sprzętów AGD.

Jakie to zasady?

Jeżeli nie mamy możliwości powiększyć kuchni poprzez przykładowo wyburzenie ściany, możemy powiększyć ją przynajmniej optycznie. Aby to zrobić, wystarczy zadbać o jasną kolorystykę pomieszczenia oraz jego wyposażenia. Meble do kuchni, podłoga oraz ściany powinny być jasne, bo dzięki temu wnętrze wyda się bardziej przestronne.

Wybierając meble do kuchni, poza kolorystyką, należy zwrócić uwagę na ich ogólny wygląd. Powinny one być jak najbardziej lekkie, delikatne w wyglądzie. Masywne meble niestety sprawią, iż kuchnia wyda się jeszcze mniejsza niż jest w rzeczywistości, a zatem osiągniemy efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego. Jeśli meble będą posiadały jakiekolwiek przeszklenia, elementy odbijające światło, tym lepiej.

W przypadku małych kuchni nie zawsze sprawdzają się gotowe meble i wówczas należy postawić na meble na wymiar. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli właściwie zagospodarować każdy centymetr kuchennej przestrzeni. Ważny jest sam układ mebli. Warto pomyśleć nad układem mebli w kształcie liter U bądź L.

Ciekawą opcją jest przedłużenie blatu i ustawienie zlewozmywaka pod oknem (tu należy zadbać o odpowiednią baterię, aby nie przeszkadzała w otwieraniu okna!), dzięki czemu otrzymamy nieco więcej miejsca na blat roboczy na najdłuższej ścianie kuchni.

W małej kuchni, gdzie nie można pozwolić sobie na marnowanie przestrzeni, trzeba dobrze pomyśleć nad rozmieszczeniem urządzeń AGD. Takie urządzania jak lodówka, piekarnik czy wspomniany zlewozmywak są nieodłącznymi elementami kuchni, dlatego też muszą się tam znaleźć. Dodatkowo coraz to więcej osób inwestuje w taki sprzęt jak zmywarka do naczyń. Warto tą mieć, ale i dla niej trzeba miejsce znaleźć. Dobrze sprawdzi się tu piekarnik do zabudowy umieszczony na wysokości, węższa, ale za to wyższa lodówka, niewielkich rozmiarów zmywarka. Zlewozmywak w małej kuchni nie powinien być duży, zwłaszcza jeśli posiadamy zmywarkę, wystarczy zlewozmywak jednokomorowy bez ociekacza.

Dużą rolę w odbiorze kuchennego wnętrza odgrywa taki element jak oświetlenie. Musi ono być dość mocne i jasne. Jeśli nie zdecydujemy się na oświetlenie punktowe na suficie, musimy pamiętać, aby kupić lekką, stylową lampę, która nie będzie tłumić światła. Ciężkie, masywne żyrandole całkowicie odpadają. Warto ponadto założyć oświetlenie pod szafkami (nad blatem roboczym). Jeśli posiadamy meble ze szklanymi frontami, możemy podświetlić także szafkę od wewnątrz.

Istotną sprawą w przypadku małej kuchni jest to, aby pod żadnym pozorem nie wstawiać do niej dużej ilości różnego rodzaju ozdobnych dodatków. O ile w dużym pomieszczeniu ładny dodatek może sprawić, iż wnętrze będzie bardzo przyjemne i ciekawe, o tyle w małej kuchni spowoduje tylko wrażenie nieporządku. Wszystkie kuchenne drobiazgi powinny znaleźć swoje miejsce w szafkach i półkach, nie zaś na meblach, na parapecie czy stole.